Author Topic: University Nationals Registration  (Read 1487 times)


Offline Rockhard

  • LXP
  • Get a Job
  • *
  • Posts: 21051
    • View Profile
    • http://www.theowf.net
Re: University Nationals Registration
« Reply #1 on: April 15, 2011, 02:05:55 PM »
Good to see Covington on that list. I know he as pretty burnt about his performance at NCAA's. I also heard if Hanke makes the World team, he may try for an Olympic redshirt so he can come back the following year and wrestle HWT for OSU.

Also, why does Universities even bother with a 121 weight class?
"Really? Well please tell your father-in-law that he is a freaking idiot."

Offline The Du

  • LXP
  • I Need More Hobbies
  • *****
  • Posts: 4634
    • View Profile
    • http://www.theopenmat.com
Re: University Nationals Registration
« Reply #2 on: April 15, 2011, 02:44:35 PM »
i don't have the foggiest what you mean about 121's.

you hate us small guys?
...talking to myself cause im the only one worth consulting...

Offline Rockhard

  • LXP
  • Get a Job
  • *
  • Posts: 21051
    • View Profile
    • http://www.theowf.net
Re: University Nationals Registration
« Reply #3 on: April 15, 2011, 03:03:13 PM »
I was once a small guy. 118 in college.

However, I guess I don't understand why they need a 121 at Universities, seeing how these are college guys yet we're asking them to cut even more weight than in college. Would be wise to adjust the weights to they fit our needs a little better. I know we have little say over that, but I would think if you want more college guys wrestling FR/GR in the spring, you would work to NOT crutch them further by cutting even more weight. Even more reason to drop FILA. If we were on our own, we could adjust the weight accordingly.
"Really? Well please tell your father-in-law that he is a freaking idiot."

Offline The Du

  • LXP
  • I Need More Hobbies
  • *****
  • Posts: 4634
    • View Profile
    • http://www.theopenmat.com
Re: University Nationals Registration
« Reply #4 on: April 16, 2011, 08:56:28 AM »
well 121 is an international weight.

oddly enough, 121 has more SR level entrants than University's.
...talking to myself cause im the only one worth consulting...

Drooke

  • Guest
Re: University Nationals Registration
« Reply #5 on: April 24, 2011, 01:41:55 AM »
FS - 55 KG / 121.25 lbs
1st Place - Brandon Precin of Wildcat WC
2nd Place - Zach Sanders of Minnesota Storm
3rd Place - Frank Perrelli of Cornell
4th Place - Sean Boylan of husky wrestling club
5th Place - Tyler Cox of Gator Club
6th Place - Michael Dunkum of OTC
7th Place - Jerome Robinson of HRWA
8th Place - Dalton Miller of SUNKIST KIDS
1st Place Match
1st Place Match - Brandon Precin (Wildcat WC) won by decision over Frank Perrelli (Cornell) (Dec 1-0,2-1)
2nd Place Match
2nd Place Match - Zach Sanders (Minnesota Storm) won by injury default over Frank Perrelli (Cornell) (Inj.)
3rd Place Match
3rd Place Match - Zach Sanders (Minnesota Storm) won by pin over Sean Boylan (husky wrestling club) (Pin 5-0,0:53)
5th Place Match
5th Place Match - Tyler Cox (Gator Club) won by decision over Michael Dunkum (OTC) (Dec 2-0,5-4)
7th Place Match
7th Place Match - Jerome Robinson (HRWA) won by decision over Dalton Miller (SUNKIST KIDS) (Dec 1-0,8-1)

FS - 60 KG / 132.25 lbs
1st Place - Steve Mytych of NYAC-Excel
3rd Place - Colin Johnston of Mylan-Sunkist WC
3rd Place - Ty Clark of Iowa
4th Place - Erik Spjut of Virginia Tech
5th Place - Samuel White of N/A
6th Place - Jarrod Garnett of Virginia Tech
7th Place - Nic Bedelyon of Golden Pride Wrestling Club
8th Place - Camden Eppert of Purdue Unattached
1st Place Match
1st Place Match - Steve Mytych (NYAC-Excel) won by decision over Ty Clark (Iowa) (Dec 1-0,1-0)
2nd Place Match
3rd Place Match
3rd Place Match - Colin Johnston (Mylan-Sunkist WC) won by decision over Erik Spjut (Virginia Tech) (Dec 4-5,2-0,1-0)
5th Place Match
5th Place Match - Samuel White (N/A) won by decision over Jarrod Garnett (Virginia Tech) (Dec 7-0,3-5,2-0)
7th Place Match
7th Place Match - Nic Bedelyon (Golden Pride Wrestling Club) won by decision over Camden Eppert (Purdue Unattached) (Dec 3-0,0-6,5-2)

FS - 63 KG / 138.75 lbs
1st Place - Andrew Long of Nittany Lion Wrestling Club
3rd Place - Nick Dardanes of Minnesota Storm
3rd Place - David Marble of Bison Wrestling Club
4th Place - Nick Trizzino of Iowa
5th Place - Juan Archuleta of Boiler Elite
6th Place - David Zilverberg of Minnesota Storm
7th Place - Garrett Drucker of NWRTC
8th Place - Matt Ortega of Hoosier Wrestling Club
1st Place Match
1st Place Match - Andrew Long (Nittany Lion Wrestling Club) won by decision over Nick Dardanes (Minnesota Storm) (Dec 2-1,5-2)
2nd Place Match
3rd Place Match
3rd Place Match - David Marble (Bison Wrestling Club) won by decision over Nick Trizzino (Iowa) (Dec 1-0,4-0)
5th Place Match
5th Place Match - Juan Archuleta (Boiler Elite) won by injury default over David Zilverberg (Minnesota Storm) (Inj.)
7th Place Match
7th Place Match - Garrett Drucker (NWRTC) won by decision over Matt Ortega (Hoosier Wrestling Club) (Dec 2-0,4-0)

FS - 66 KG / 145.5 lbs
1st Place - Andrew Alton of Nittany Lion Wrestling Club
2nd Place - Kevin LeValley of Bison Wrestling Club
3rd Place - Nick Hucke of Missouri Wrestling Foundation
4th Place - Mike Rowe of Team Jaguar
5th Place - Brandon Rader of West Virginia U
6th Place - Nathan Hoffer of SUNKIST KIDS
7th Place - Cody Farinella of Missouri Wrestling Foundation
8th Place - Samuel Schmitz of Team Missouri Select
1st Place Match
1st Place Match - Andrew Alton (Nittany Lion Wrestling Club) won by decision over Kevin LeValley (Bison Wrestling Club) (Dec 1-0,3-0)
2nd Place Match
2nd Place Match - Kevin LeValley (Bison Wrestling Club) won by rule over Nick Hucke (Missouri Wrestling Foundation) (RULE)
3rd Place Match
3rd Place Match - Nick Hucke (Missouri Wrestling Foundation) won by decision over Mike Rowe (Team Jaguar) (Dec 4-3,0-2,4-1)
5th Place Match
5th Place Match - Brandon Rader (West Virginia U) won by decision over Nathan Hoffer (SUNKIST KIDS) (Dec 4-2,6-4)
7th Place Match
7th Place Match - Cody Farinella (Missouri Wrestling Foundation) won by decision over Samuel Schmitz (Team Missouri Select) (Dec 2-1,6-0)

FS - 70 KG / 154.25 lbs
1st Place - James English of Nittany Lion Wrestling Club
3rd Place - Eric Terrazas of Illini Wrestling Club
3rd Place - Bryce Busler of husky wrestling club
4th Place - Dylan Alton of Nittany Lion Wrestling Club
5th Place - Tyler Nauman of Pittsburgh Wrestling Club
6th Place - Danny Zilverberg of Minnesota Storm
7th Place - Josh Wilson of Wolverine Wrestling Club
8th Place - Pat Smith of Minnesota Storm
1st Place Match
1st Place Match - James English (Nittany Lion Wrestling Club) won by decision over Bryce Busler (husky wrestling club) (Dec 1-1,9-4)
2nd Place Match
3rd Place Match
3rd Place Match - Eric Terrazas (Illini Wrestling Club) won by decision over Dylan Alton (Nittany Lion Wrestling Club) (Dec 2-0,2-0)
5th Place Match
5th Place Match - Tyler Nauman (Pittsburgh Wrestling Club) won by pin over Danny Zilverberg (Minnesota Storm) (Pin 2-1,1:54)
7th Place Match
7th Place Match - Josh Wilson (Wolverine Wrestling Club) won by pin over Pat Smith (Minnesota Storm) (Pin 2-1,1:31)

FS - 74 KG / 163 lbs
1st Place - Andrew Howe of Badger Wrestling Club
2nd Place - Zach Toal of Missouri Wrestling Foundation
3rd Place - Kyle Dake of Cornell
4th Place - Shawn Bilodeau of LVAC
5th Place - Alex Meade of West Virginia U
6th Place - Nick Sulzer of UVA
7th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place - James Volrath of Nittany Lion Wrestling Club
8th Place - Dirk Cowburn of Nittany Lion Wrestling Club
1st Place Match
1st Place Match - Andrew Howe (Badger Wrestling Club) won by decision over Kyle Dake (Cornell) (Dec 3-1,1-2,1-0)
2nd Place Match
2nd Place Match - Zach Toal (Missouri Wrestling Foundation) won by injury default over Kyle Dake (Cornell) (Inj.)
3rd Place Match
3rd Place Match - Zach Toal (Missouri Wrestling Foundation) won by decision over Shawn Bilodeau (LVAC) (Dec 4-0,3-1)
5th Place Match
5th Place Match - Alex Meade (West Virginia U) won by decision over Nick Sulzer (UVA) (Dec 0-3,1-1,1-1)
7th Place Match
7th Place Match - James Volrath (Nittany Lion Wrestling Club) and Dirk Cowburn (Nittany Lion Wrestling Club) (DFF)

FS - 79 KG / 174 lbs
1st Place - Colt Sponseller of Ohio Regional Training Center
2nd Place - Turtogtokh Luvsandorj of Citadel
3rd Place - Tyler Caldwell of Oklahoma Elite
4th Place - Luke Manuel of Purdue Unattached
5th Place - Ross Tice of Golden Pride Wrestling Club
6th Place - Brandon Hatchett of LVAC
7th Place - Brice Wolf of Panther Wrestling Club
8th Place - Michael Dessino of husky wrestling club
1st Place Match
1st Place Match - Colt Sponseller (Ohio Regional Training Center) won by decision over Turtogtokh Luvsandorj (Citadel) (Dec 4-0,1-1)
2nd Place Match
2nd Place Match - Turtogtokh Luvsandorj (Citadel) won by rule over Tyler Caldwell (Oklahoma Elite) (RULE)
3rd Place Match
3rd Place Match - Tyler Caldwell (Oklahoma Elite) won by pin over Luke Manuel (Purdue Unattached) (Pin 1:36)
5th Place Match
5th Place Match - Ross Tice (Golden Pride Wrestling Club) won by decision over Brandon Hatchett (LVAC) (Dec 4-0,3-4,2-0)
7th Place Match
7th Place Match - Brice Wolf (Panther Wrestling Club) won by injury default over Michael Dessino (husky wrestling club) (Inj.)

FS - 84 KG / 185 lbs
1st Place - Quentin Wright of Nittany Lion Wrestling Club
3rd Place - Max Thomusseit of Pittsburgh Wrestling Club
3rd Place - Mack Lewnes of Cornell
4th Place - Robert Hamlin of LVAC
5th Place - Nick Heflin of Ohio Regional Training Center
6th Place - Kevin Steinhaus of Minnesota Storm
7th Place - Kamarudeen Usman of Grit Athletic
8th Place - Kevin Bailey of LVAC
1st Place Match
1st Place Match - Quentin Wright (Nittany Lion Wrestling Club) won by decision over Mack Lewnes (Cornell) (Dec 6-0,5-1)
2nd Place Match
3rd Place Match
3rd Place Match - Max Thomusseit (Pittsburgh Wrestling Club) won by decision over Robert Hamlin (LVAC) (Dec 2-0,1-0)
5th Place Match
5th Place Match - Nick Heflin (Ohio Regional Training Center) won by decision over Kevin Steinhaus (Minnesota Storm) (Dec 1-0,2-0)
7th Place Match
7th Place Match - Kamarudeen Usman (Grit Athletic) won by tech fall over Kevin Bailey (LVAC) (TF 7-0,6-0)

FS - 96 KG / 211.5 lbs
1st Place - Chad Hanke of NWRTC
3rd Place - Dustin Kilgore of Golden Pride Wrestling Club
3rd Place - Sonny Yohn of Minnesota Storm
4th Place - Matt Wilps of Pittsburgh Wrestling Club
5th Place - Zac Thomusseit of Pittsburgh Wrestling Club
6th Place - Byron Tate of WWF
7th Place - Steve Bosak of Cornell
8th Place - Joe McMullan of Bison Wrestling Club
1st Place Match
1st Place Match - Chad Hanke (NWRTC) won by decision over Sonny Yohn (Minnesota Storm) (Dec 2-0,0-1,1-0)
2nd Place Match
3rd Place Match
3rd Place Match - Dustin Kilgore (Golden Pride Wrestling Club) won by decision over Matt Wilps (Pittsburgh Wrestling Club) (Dec 2-1,3-1)
5th Place Match
5th Place Match - Zac Thomusseit (Pittsburgh Wrestling Club) won by injury default over Byron Tate (WWF) (Inj.)
7th Place Match
7th Place Match - Steve Bosak (Cornell) won by decision over Joe McMullan (Bison Wrestling Club) (Dec 3-0,1-0)

FS - 120 KG / 264.5 lbs
1st Place - Dom Bradley of SUNKIST KIDS
3rd Place - Tyrell Fortune of Cougar WC
3rd Place - Jeremy Johnson of Bobcat Wrestling Club
4th Place - Tony Nelson of Minnesota Storm
6th Place - Kevin Lester of NYAC-Harlem
6th Place - Mike McClure of Michigan Wrestling Club
7th Place - Jacob Mitchell of peninsula wrestling club
8th Place - Carl Buchholz of Rutgers
1st Place Match
1st Place Match - Dom Bradley (SUNKIST KIDS) won by injury default over Jeremy Johnson (Bobcat Wrestling Club) (1-0,Inj.)
2nd Place Match
3rd Place Match
3rd Place Match - Tyrell Fortune (Cougar WC) won by decision over Tony Nelson (Minnesota Storm) (Dec 2-0,1-3,1-0)
5th Place Match
7th Place Match
7th Place Match - Jacob Mitchell (peninsula wrestling club) won by pin over Carl Buchholz (Rutgers) (Pin 6-0,0:44)